Torsdagskväll: Fiesta Mexiana! med Botildenborgs Dacio
tors 05 nov.
|Botildenborg
Hola México! Välkommen till en torsdagskväll där Botildenborgs Dacio kliver in i köket och bjuder på autentiska mexikanska smaker, med en speciell mat- och dryckesmeny skapad för kvällen.


Tid och plats
05 nov. 2026 16:00 – 21:00
Botildenborg, Västra Skrävlinge Kyrkoväg 12, 212 37 Malmö, Sverige
Information
Fiesta Mexicana! Välkommen till en torsdagskväll med autentiska mexikanska smaker. Dacio kliver in i köket och bjuder på smaker från Mexico, där han vill dela med sig av vad mexikansk mat och dryck kan vara.
"Think about fredagstacos... It's not that! Let me show you authentic Mexican flavors here in Malmö." hälsar Dacio.
Den här torsdagen tar vi en smakresa till Mexico tillsammans med Dacio, som du kanske har träffat ute på gården och odlingarna på Botildenborg – just den här kvällen tar plats i köket. Han är från Mexico och vill nu dela med sig av den mexikanska matkulturen och visa vad autentiska smaker innebär. För kvällen tar han fram en speciell meny med både mat och dryck.
Boka bord och kom till en kväll med mat, dryck och en smak av Mexico på Botildenborg!
Botildenborg är en prisbelönt destination i Malmö som stärker människor och samhällen genom mat, odling och gemenskap. När du besöker oss stöttar du vårt sociala arbete med arbetsträning, språkträning och hållbar matproduktion.
→ Följ Instagram: @botildenborg_
→ Händer på gården: Se kalendarium
Fler evenemang på Botildenborg

Konferens: Stadsodling – ett svar på stadens biologiska mångfald?tis 22 sep.Botildenborg
Konferens: Odla en bättre ålderdomtors 24 sep.Botildenborg
Torsdagskväll: Skogsträdgårdsvandring & vilda smaker med Herbs & Honeytors 24 sep.Botildenborg
